Logo

Medieakademins

Twitterbarometer

i samarbete med Crawlica och Welcom

Tillvägagångssätt

MedieAkademins Twitterbarometer 2016 har tagits fram av Crawlica och Welcom. Listorna är baserade på Crawlicas data över alla svenska twitterkonton. För att ta fram Twitterbarometern har följande variabler vägts samman:

  • Hur många svenska följare ett svenskt konto har.
  • Hur många svenska följare kontohavarens följare har.
  • Hur många retweets ett konto fått.

Resultatet av det blir ett mått på hur inflytelserikt ett konto är då vi får en uppfattning om hur stor räckvidd det har och hur populära tweets det producerar.

Kategoriseringen av twittrarna är baserad på en redaktionell bedömning gjord av MedieAkademin tillsammans med våra samarbetspartners.

För att avgöra om ett twitterkonto kan definieras som svenskt eller ej har Crawlica och dess webbspindlar automatiskt gått igenom tusentals stora twitterkonton och analyserat respektive kontos språk, geografi och följardemografi. Genom att göra samma process gentemot följarna av dessa större svenska Twitterkonton så kan Crawlica även avgöra hur många svenska följare de större svenska twitterkontona har. Denna analys görs i flera led så att även nationalitet och inflytande på följares följare kan mätas.

Topp 15

De mest inflytesrika twittrarna 2016

1. Soran Ismail (2) @Soranismail
2. Carl Bildt (3) @carlbildt
3. Jonas Gardell (1) @Jonas_Gardell
4. Mark Levengood (9) @Mark_Levengood
5. Hans Rosling (12) @HansRosling
6. Peter Wolodarski (13) @pwolodarski
7. Alex Schulman (8) @alexschulman
8. Zlatan Ibrahimović (ny) @Ibra_official
9. Magnus Betnér (10) @Magnusbetner
10. Avicii (86) @Avicii
11. Niklas Svensson (6) @niklassvensson
12. Spotify (15) @Spotify
13. Özz Nûjen (34) @ozznujen
14. Gina Dirawi (11) @anaginas
15. Svenska Dagbladet (17) @SvD

Politiker

Föregående års placering inom parentes.

1. Carl Bildt (1) @carlbildt
2. Annie Lööf (3) @annieloof
3. Göran Hägglund (5) @goranhagglund
4. Jonas Sjöstedt (ny) @jsjostedt
5. Anna Kinberg Batra (10) @KinbergBatra
6. Gudrun Schyman (2) @gudschy
7. Birgitta Ohlsson (6) @birgittaohlsson
8. Leif Pagrotsky (4) @leifpagrotsky
9. Veronica Palm (ny) @veronicapalm
10. Ali Esbati (9) @aliesbati

Journalister

Föregående års placering inom parentes.

1. Peter Wolodarski (2) @pwolodarski
2. Niklas Svensson (1) @niklassvensson
3. Erik Niva (7) @ErikNiva
4. Viktor Barth-Kron (10) @viktorbk
5. Niklas Orrenius (4) @niklasorrenius
6. Johanna Frändén (ny) @juanitafranden
7. Lena Sundström (5) @LenaSundstrom
8. Karin Pettersson (ny) @AB_Karin
9. Jan Gradvall (9) @jangradvall
10. Thomas Mattsson (ny) @ThomasMattsson

PR/Reklam/Kommunikation

Föregående års placering i parentes

1. Calle Schulman (6) @calleschulman
2. Felix Herngren (ny) @flxherngren
3. Kawa Zolfagary (3) @zolfagary
4. Brit Stakston (2) @britstakston
5. Staffan Dopping (10) @staffandopping
6. Per Schlingmann (5) @perschlingmann
7. Paul Ronge (ny) @paulronge
8. Rebecca Weidmo Uvell (ny) @RebeccaWUvell
9. Markus Uvell (ny) @markus_uvell
10. Elaine Eksvärd (ny) @ElaineEksvard

Artister

Föregående års placering inom parentes.

1. Avicii (10) @Avicii
2. Zara Larsson (2) @zaralarsson
3. Timbuktu (1) @jasontimbuktu
4. Niklas Strömstedt (6) @poptonten
5. Malena Ernman (ny) @Malena_Ernman
6. Måns Zelmerlöw (ny) @manszelmerlow
7. Robyn (3) @robynkonichiwa
8. Petter (8) @PetterAlexis
9. Steve Angello (ny) @SteveAngello
10. First Aid Kit (ny) @FirstAidKitBand

Nöje/Kultur/Komiker

1. Soran Ismail () @Soranismail
2. Jonas Gardell () @Jonas_Gardell
3. Mark Levengood () @Mark_Levengood
4. Alex Schulman () @alexschulman
5. Magnus Betnér () @Magnusbetner
6. Özz Nûjen () @ozznujen
7. Gina Dirawi () @anaginas
8. Fredrik Wikingsson () @fwikingsson
9. Johan Rheborg () @CanvisNous
10. Annika Lantz () @annika_lantz

Företag/Organisationer

Föregående års placering inom parentes.

1. Spotify (1) @Spotify
2. Polisen Södermalm (3) @YB_Sodermalm
3. Krisinformation.se (2) @krisinformation
4. Svenskt Näringsliv (4) @svenaringsliv
5. Inte rasist men (10) @interasistmen
6. Rättviseförmedlingen (8) @Rattvise
7. Polisen Stockholm (ny) @polisen_sthlm
8. Utrikesdepartementet (7) @Utrikesdep
9. UNICEF Sverige (ny) @unicefsverige
10. Stockholmsstad (ny) @Stockholms stad

Partier

Föregående års placering inom parentes.

1. M (3) @nya_moderaterna
2. MP (2) @miljopartiet
3. S (1) @socialdemokrat
4. V (5) @vansterpartiet
5. C (6) @Centerpartiet
6. Fi (4) @Feministerna
7. KD (8) @kdriks
8. PP (9) @piratpartiet
9. SD (10) @sdriks
10. L (ny) @Liberalerna

Media/Redaktioner

Föregående års placering inom parentes.

1. Svenska Dagbladet (2) @SvD
2. Dagens Nyheter (5) @dagensnyheter
3. Expressen (1) @Expressen
4. DN Debatt (3) @DNdebatt
5. SVT Nyheter (4) @svtnyheter
6. Kulturnyheterna SVT (ny) @KULTURNYHETERNA
7. Aftonbladet (6) @Aftonbladet
8. SR Ekot (10) @sr_ekot
9. DN Kultur (ny) @DNkultur
10. Sydsvenskan (ny) @sydsvenskan

Sportprofiler

Föregående års placering inom parentes.

1. Zlatan Ibrahimovic (ny) @Ibra_official
2. Glenn Hysén (2) @Glenn_Hysen
3. Henrik Lundqvist (3) @HLundqvist30
4. Stefan Holm (4) @scholm240
5. Niklas Wikegård (3) @wikegard
6. John Guidetti (ny) @superguidetti
7. Glenn Strömberg (7) @Glenn_Stromberg
8. Erik Karlsson (10) @ErikKarlsson65
9. Henok Goitom (ny) @Henok_Goitom
10. Johan Forsberg (6) @JohanForsberg

Årets twitterkomet

Ökade mest i inflytande

1. Zlatan Ibrahimović () @Ibra_official
2. Jonas Sjöstedt () @jsjostedt
3. Henrik Schyffert () @Schyffert
4. Olof Lundh () @oloflundh
5. Göran Greider () @GreiderDD
6. Carl Bildt () @CBildt
7. Andrev Walden () @AndrevWalden
8. Jack Werner () @kwasbeb
9. skitjobbig () @jonielol
10. Tove Lifvendahl () @ToveLifvendahl